Madeira – perla Atlantiku

KamZaSluncem.cz - nejlepší dovolená pod sluncem

Madeira - perla Atlantiku
Madeira – perla Atlantikulouyse / Foter

Madeira – perla Atlantiku

Nebo také jinak perla Atlantiku. Leží na západ od Afriky a 545 km od marockého pobřeží. Už od dávných dob patří Madeira Portugalsku. Ostrov není moc velký, dlouhý je 57 km a široký 22 km. Svou hornatostí však budí dojem mnohem větší rozlehlosti. Madeira je sice souostroví, ale kromě ostrova Madeira a ostrůvku Porto Santo nejsou další ostrovy obydleny. Celé souostroví je staré několik milionů let a je sopečného původu.

Madeira je oplývaná rozmanitou přírodou. Naleznete zde krajinu podobnou jižní Americe, Skotsku nebo Novému Zélandu. Nejvíce specifickou je madeirská flóra. Madeira je známá jako ostrov orchidejí. Dále zde hojně kvetou také kaly a strelície. Doporučovaná je botanická zahrada ve Funchalu, kde je také možnost vidět pestrobarevné papoušky a pávy.

Madeira - krajina při pobřeží
Madeira – krajina při pobřežíJ. A. Alcaide / Foter

V západní polovině ostrova se nachází náhorní plošina Paul da Serra, která přechází do hlubokého údolí. Říčky tekoucí po plošině padají z výšky v několika vodopádech. Nejvyšší vrcholy ostrova jsou, Pico Ruivo a Pico do Arieiro a jsou od sebe vzdáleny 3 km.

Na jižním pobřeží se rozprostírají dvě přírodní písčité pláže s černým pískem a kamenitá pláž ve Funchalu. Funchal je hlavní město autonomní oblasti Madeira. Jeho název je odvozen od funcho=fenykl. Tato rostlina zde hojně rostla na pobřeží. Je známé také unikátním silničním tobogánem. Můžete se svézt v proutěných vozíkách, které řídí poháněči. Ve městě Calheta jsou umělé pláže a dovezeným jemným žlutým pískem z Maroka a z portugalské Figueira da Foz. Na mnoha místech jsou zde mořské lázně tvořené bazénky mezi lávovými skalami.

Madeira nabízí pro návštěvníky pěší turistiku po stezkách vedoucích podél zavlažovacích kanálů levadas. Tento ostrov se i přes nerovnost povrchu pyšní jedním z nejkrásnějších hřišť Evropy. Jsou v krásné přírodě s úžasnými výhledy. Dále zde můžete podnikat výlety lodí, zahrát si fotbal, squash anebo si zarybařit. Madeirská kuchyně je bohatá na ryby a plody moře. Jedna z pochoutkových ryb je mečoun. Nejběžnější madeirskou rybou je espada. Velmi chutné a oblíbené jsou tuňákové steaky. Oblíbená jsou také tropická ovoce, z nichž se často dělají dezerty.

Pravá exotika a svěží vzduch se dá zažít snad jen na Madeiře. Vydejte se za vůní květin a tropického jídla.

Zjistili jsme za Vás

  • Po mnoha porovnáních různých nabídek nám vycházejí letenky nejlevněji přes Pelikán.cz
  • Naopak celou dovolenou kompletně pořídíte nejlevněji díky Dovolená.cz, jak jinak. :-)

Podobné články

Sdílej