Český ráj to na pohled!

KamZaSluncem.cz - nejlepší dovolená pod sluncem

Český ráj je ideální navštívit v září nebo říjnu, lesy jsou zbarvené podzimem a turistů ubývá. Ale i v každé jiné roční době má své kouzlo. Vypravte se proto do těchto končin kupříkladu s dětmi a poznejte krásy zdejší přírody.

ioa8320 / Pixabay

Kde ho najdete?

Termínem Český ráj se nazývá jak území ve středním Pojizeří, tak i chráněná krajinná oblast, přičemž za srdce této oblasti je považován Turnov.

Nejvýznamnější místa

Největší dominantou Českého ráje je hora Kozákov, který byl od pradávna nalezištěm drahých kamenů (zejména achátu, jaspisu, ametystu nebo křišťálu), kterými se zdobily středověké chrámy.

Navštivte jedinečnou zříceninu hradu Trosky, která se nachází na stejnojmenné hoře a pochází z konce 14. století. Na dvou nepřístupných vrcholech byly vybudovány věže, které symbolizují „Babu“ a „Pannu“. Jde o jeden z turisticky nejoblíbenějších hradů u nás a v současnosti je majetkem Klubu českých turistů.

Důležitou cestovatelskou zastávkou jsou i skalní města. Prachovské skály naleznete přibližně 5 kilometrů od Jičína a jedná se o pískovcové útvary. Turisté mohou využít dva prohlídkové okruhy, vstup do skalního areálu je tedy zpoplatněn a umožněn od dubna do října.

Dalším oblíbeným skalnatým místem jsou Příhrazské skály, které leží v okrese Mladá Boleslav. Dominantou je pískovcový útvar s názvem „Kobylí hlava“ a uvnitř skalního města můžete navštívit i modlitebnu Hynša, která byla ve skále vytesaná pro účel světničky, ale v 17. století byla rozšířená právě na modlitební místnost.

Hruboskalsko je přírodní rezervací a patří k největším  a zároveň nejcennějším skalním městům v Českém ráji. Nachází se prakticky v samém srdci chráněné krajinné oblasti, asi 3 kilometry od Turnova. Najdete zde stovky nejrůznějších skalních masivů i jednotlivých útvarů a věží, z nichž některé měří až 60 metrů!

Hruboskalsko je jednou z prvních českých horolezeckých oblastí a k nejznámějším věžím patří například Kapelník, Lebka nebo Maják. Ve zdejší krajině je také bohatá flora a fauna. Celých 97% plochy zabírají lesy a charakteristické jsou zde porosty borůvek, brusinek, vřesu nebo kapradin.

Můžete narazit na slepýše nebo užovky, ropuchy a skokany, ale velký význam zde má poměrně hojný výskyt ptáků – nachází se jich zde přes 70 druhů, přičemž přes 60 jich zde dokonce hnízdí. Rybáře jistě nadchne výprava ke zdejším rybníkům.

Žabakor je vůbec největším rybníkem v Českém ráji, zaujímá plochu 60 hektarů! Založen byl s největší pravděpodobností v 16. století a po celou dobu až dodnes je využíván zejména k rybolovu.

Druhým největším rybníkem je Komárovský, někdy také nazývaný Branžež. Původně byly na tomto místě vybudovány tři rybníky, ale z důvodu potřeby pastvin byly zrušeny a až ve 20. století byl obnoven ten největší z nich – Komárovský. Dříve byl využíván hlavně k rybolovu, dnes je převážně turistickou destinací. V okolí naleznete pláže a kempy a zdejší písčité dno a pohodlný přístup k vodě je ideální i pro ty nejmenší.

A co když bude pršet?

Počasí mnohdy zkazí i sebekrásnější dovolenou, v Českém ráji Vám to ale nehrozí. Vydejte se na prohlídku zámku, hradu nebo muzea, zavítat můžete i do Bozkovských dolomitových jeskyní nebo zábavního centra Babylon v Liberci.

K návštěvě láká i spousta sportovních center, kde si zahrajete kuželky, bowling nebo squash či dáte přednost vodním radovánkách v jednom z bazénů či aquaparků.

Kde se ubytovat?

V oblasti Český ráj najdete přes 100 ubytovacích zařízení, je jen na Vás, zda se rozhodnete pro skromný kemp, rodinný penzion nebo komfortní hotel.

Zjistili jsme za Vás

  • Po mnoha porovnáních různých nabídek nám vycházejí letenky nejlevněji přes Pelikán.cz
  • Naopak celou dovolenou kompletně pořídíte nejlevněji díky Dovolená.cz, jak jinak. :-)

Podobné články

Štítky

Sdílej