Island

KamZaSluncem.cz - nejlepší dovolená pod sluncem

Icelandic landscape #14
Island – nádherná přírodní scenérieshchukin / Foter

Island

Island je stát ležící na stejnojmenném ostrově na hranicích Atlantského oceánu a Severního ledového oceánu. Na tomto ostrovním státu je subarktické podnebí, které je zmírňováno Golfským proudem. Jeho povrch je geologicky velmi mladý. Převládají zde sopečné horniny a rozsáhlé náhorní plošiny. Nížiny se vyskytují při pobřeží, kde jsou hluboké zálivy a fjordy. Necelá 3% tvoří povrch státu voda.

Největší řeky pramení v horách a jsou napájeny ledovci. V důsledku tektonických pohybů se na vodních tocích vyskytují také úchvatné vodopády, které jsou založené na puklinách a zlomech. Činností ledovců zde vzniklo nespočet jezer, které zde často vznikali v kráterech sopek.

Island je význačný také svými gejzíry, termálními prameny a bahenními sopkami. Nejznámějším místem výskytu těchto úkazů je Námaskard u jezera Mývatn. Toto jezero leží v ledovcové kotlině, která je zahrazena lávovým potokem. Na jezeře je plno vulkanických ostrovů a voda jezera se zde vyznačuje obrovskou průzračností.

Farm Between Fjords
Island – farma mezi fjordyStuck in Customs / Foter

Nejvíce gejzírů se nachází v lokalitě Haukadalur. Od místního Velkého gejzíru se odvozuje termín gejzír popsaný již v roce 1294. Avšak dnes je tento otec všech gejzírů nečinný a hlavní atrakcí této oblasti je gejzír Strokkur. Každých 5-10 minut chrlí vařicí vodu až do výšky 20 metrů. Sopečnou činností je vytvořený také národní park Thingvellir. Park nabízí přenádhernou a klidnou přírodu s výjimečnými výlety. V tomto parku je plno hlubokých propastí a vysokých vodopádů.

Island je známý pro lovení lososů a mořských pstruhů. Hlavní sezóna lososů trvá od konce června do půlky září a pstruhů od přelomu dubna/května až do konce září. Rok co rok je populárnější rybaření u břehu moře, kde se pořádá mnoho závodů.

Náš tip: Sháníte nitě a šicí potřeby? Doporučujeme vám stránku www.euronite.cz.

I když turisté jezdí na Island hlavně za přírodou, neměli by určitě minout hlavní město tohoto ostrovního státu- Reykjavík. Město je hospodářským a kulturním centrem ostrova. Má typickou severskou architekturu a k vidění je zde například islandský parlament, katedrály, kostely nebo historická muzea. V centru se taktéž nachází malé jezero Tjörnin.

Země ohně a ledu pro Vás chystá nemálo lákadel.

[hana-code-insert name=’xml_island_zajezdy‘ /]

Zjistili jsme za Vás

  • Po mnoha porovnáních různých nabídek nám vycházejí letenky nejlevněji přes Pelikán.cz
  • Naopak celou dovolenou kompletně pořídíte nejlevněji díky Dovolená.cz, jak jinak. :-)

Podobné články

Štítky

Sdílej