Černá Hora

KamZaSluncem.cz - nejlepší dovolená pod sluncem

Černá Hora - největší záliv
Černá Hora – největší zálivjsmoral / Foter

Černá Hora

Černá hora je nejmladším státem Evropy. Vznikla 13. 6. 2006 poté, co si samostatnost odhlasovali její obyvatelé v referendu. Republika ležící v jihovýchodní Evropě při pobřeží Jaderského moře sousedí s Chorvatskem, Bosnou a Hercegovinou, Srbskem, Albánií a Kosovem.

Tato republika leží v subtropickém pásu středomořského typu a je velmi hornatá. Byla prohlášena ekologickým státem a je zde vytvořeno pět národních parků – Lovćen , Biogradska Gora, Skadarské jezero, Durmitor a Prokletije. Durmitor je nejvyšší pohoří Černé hory a je zapsán do světového přírodního dědictví UNESCO.

Černá Hora - řeka
Černá Hora – řekashchukin / Foter

Nejvyšším vrcholem tohoto pohoří i Černé hory je Bobotov Kuk. Jsou zde patrné tektonické a ledovcové činnosti. U hranic leží Černé jezero a jeho název je získán podle odrazu jehličnatých stromů na hladině. Má tvar osmičky a v létě se z něj díky suchu stávají jezera dvě. Durmitor navštěvují hlavně horolezci a vysokohorští turisté.

Pljevlja je město s orientálním nádechem. Je zde několik mešit, z nichž nejznámější je Husajn Pašova mešita. Je totiž nejvyšší na Balkáně a měří 42 metrů. Nad městem je postaven klášter sv. trojice, který má bohatou freskovou výzdobu.

Vyhledávanou destinací je Budvanská riviéra, která zahrnuje 25 km pláží. Jsou zde zrekonstruované hotely, a proto je nejnavštěvovanějším střediskem Černé hory. Pláže jsou naplněné do posledního místa. Jsou zde restaurace, bary, pizzerie a hlavně stánky se suvenýry. Klidnějším místem je na konci promenády „stari grad“.

Je to historické místo staré Budvy a nalezneme zde kamenné budovy a hradby. Toto místo má moc zajímavou atmosféru, a každý si najde to své. Sveti Stefan je vzdálený od Budvy 8 km. Ostrov, který je pojmenován podle kostela sv. Štěpána, je spojen s pevninou krátkým umělým náspem. Je zde navezený hebký růžový písek a původní kamenné domky jsou zde přestavěny na luxusní hotelové apartmány.

Největším přírodním zálivem na jihu Jaderského moře je Boka Kotorska. Je tvořena dvěma zálivy, které se rozvětvují do dalších zátok. Celková délka zálivu je 20 km. Boka sloužila dříve jako základna pro válečné námořnictvo Rakouska-Uherska. Ve 20. a 30. letech i pro potřeby Československé armády.

Jak malý stát dokáže nabízet takových možností a rozmanitost.

Zjistili jsme za Vás

  • Po mnoha porovnáních různých nabídek nám vycházejí letenky nejlevněji přes Pelikán.cz
  • Naopak celou dovolenou kompletně pořídíte nejlevněji díky Dovolená.cz, jak jinak. :-)

Podobné články

Sdílej