Portugalsko

KamZaSluncem.cz - nejlepší dovolená pod sluncem

Portugalsko - pobřeží oceánu
Portugalsko – pobřeží oceánuFr Antunes / Foter

Portugalsko

Portugalsko leží na Pyrenejském poloostrově přímo v jihozápadním cípu evropského kontinentu. Tento stát je omývám Atlantským oceánem a jeho jediným pevninským sousedem je Španělsko. Náleží mu také turisty velmi navštěvované souostroví Azory a Madeiry.

Hospodářství Portugalska je založeno na rybolovu a zemědělství. Na vlhkých a úrodných stráních kolem řeky Douro se táhne vinná réva. Sklizené hrozny slouží k výrobě typických portugalských vín. Nejznámějším je víno portské, které dostalo jméno významného města Porto. I ostrov Madeira je proslulý výrobou vín. Zahřívají jej šest měsíců pomocí trubek s teplou vodou a slunečních paprsků. Bohatší chuť dostává díky přidanému brandy. Hojně se na pevninské části Portugalska pěstují také olivy. V Portugalsku naleznete i výjimečné korkové duby. Z kůry stromů pak vzniká korek, který se pak používá k výrobě zátek na lahve.

Portugalsko - pláž s pískem a kameny
Portugalsko – pláž s pískem a kamenySergioTudela / Foter

Čím dál více roste význam turistického ruchu, hlavně na jižním pobřeží. Zde je podnebí středomořské subtropické. Tudíž jsou zde suchá horká léta a mírné zimy. Úrodné pobřežní nížiny jsou hojně osídleny. Setkat se zde můžete s krásnými fíkovníky anebo mandloněmi. Návštěvníky sem lákají mírné zimy, nádherná krajina a jedny z nejlepších golfových hřišť v Evropě.

Na řece Tejo má Portugalsko nejvýznamnější přístav a zároveň i hlavní město- Lisabon. Je ekonomickým, obchodním a kulturním centrem, ležící 13 kilometrů od pobřeží. Historické jádro Baixa se nachází na severním břehu řeky. V roce 1755 otřáslo město zemětřesení a muselo být vybudováno znovu. Dnes je toto historické centrum rušným obchodním srdcem Lisabonu. Portugalsko se může pochlubit také dobrou silniční sítí a jeho lodní dopravou.

Portugalsko římskokatolický stát a u příležitosti církevních svátku se zde každým rokem pořádají slavnosti v mnoha vesnicích. Za doprovodu portugalské kytary procházejí ulicemi průvody s pestrými kostýmy, načež pak všichni usednou k bohaté hostině doprovázené hudbou a tancem. Pokud si chcete zazpívat a zatančit při pronikavém zvuku mandolíny, tak neváhejte a vyrazte do Portugalska.

Zjistili jsme za Vás

  • Po mnoha porovnáních různých nabídek nám vycházejí letenky nejlevněji přes Pelikán.cz
  • Naopak celou dovolenou kompletně pořídíte nejlevněji díky Dovolená.cz, jak jinak. :-)

Podobné články

Sdílej