Pojďme se chránit před vpádem pruských vojsk

KamZaSluncem.cz - nejlepší dovolená pod sluncem

Možností kde na výlet se nám naskytuje mnoho. Každý má rád něco jiného a každý objevuje jiné zajímavosti. Někteří se chtějí jen projít do přírody, jiní chtějí i získat vědomosti, tak je lákají hrady a zámky. A co takhle trocha historie?

MemoryCatcher / Pixabay

Pevnost Josefa II.

Tam kde kdysi bývala vesnice Ples, dnes z vesnice dnes nic nenajdete. Naopak dnes e zde obrovský komplex podzemních chodeb, které jsou pojmenovány po Josefovi II., a proto se tedy říká pevnost Josefov. Prvotní plán byl, že tato pevnost měla ochránit lidi před vpádem pruských vojsk.

Na co se můžete těšit?

Máte rádi tajemství historie, zejména válek? Pak je právě pevnost Josefov vhodná pro váš výlet. Můžete si sami projít po chodbách, kde docházelo k odposlechu anebo po těch, kde vojáci zabíjeli své nepřátele. Samozřejmě, že zvídaví turisté si také všimnou střílen, které měli zabránit tomu, aby se nepřítel dostal dovnitř pevnosti. Ovšem pokud by vojáci opravdu narazili na nevítanou návštěvu, měli možnost schovat se do podzemí. Pravdou je, že pokud si projdete pevnost, tak sami poznáte, že není moc jednoduché vyznat se v mnoha chodbičkách i velkých chodeb, které jsou rozsáhlé různě propletené. A právě proto je každá chodba speciálně označená, tak aby se zde voják mohl i potmě jednoduše orientovat. Pokud také chcete zjistit, jak značení vypadá, vydejte se zde.

Navzdory zlodějům, je zde toho mnoho

Pravdou je, že poměrně dlouhou dobu tato pevnost nebyla využita. Usídlila se zde i sovětská vojska, avšak ty pevnosti jen uškodili, protože za sebou toho mnoho nenechali. Některé cihly použili na stavbu nových budov, také si vzali různé předměty. A když i tato vojska odešla, tak se našlo pár obyvatelů, které zde našli potřebné věci. Přestože byla pevnost Josefov tolik nabourána, dnes si můžete projít opravdu zajímavý komplex a jednoduše si představíte, jaký život zde mohl být, zejména když vám k prohlídce dají pouze svítilnu se svíčkou.

Kdy se zde máme vydat?

Samozřejmě, že je to velmi vhodný výlet na každé počasí. A dokonce, i když je venku škaredě, vy se můžete procházet v pevnosti Josefov. Avšak pokud lze doporučit, tak jedině Štědrý den, protože v tento významný den se dostanete do chodeb, které při normální prohlídce nejsou odhaleny. Navíc si můžete také prohlédnout zdejší mazlíčky, kterými jsou netopýři. Avšak i ve všední dny se zde můžete nechat unášet speciální atmosféru, která je všude kolem vás.

Všude okolo panuje válečná atmosféra

Pokud natrefíte na pěkné počasí, a chcete se projít do okolí. Pevnost Josefov je opravdu zajímává, ale můžete si udělat procházku na zdejší hřbitov a po cestě také natrefíte na hrob Katynky, která je zde velice známá, protože dodnes lidé nosí věnce a květiny k tomuto hrobu. Kolem ní je nejedná pověst, avšak všechny končí stejně. Konec není pěkný, protože Katynka se otráví kvůli nešťastné lásce.

Pevnost přivítá nejen nadšence a milovníky historie, ale také zvídavé lidi, pro které zde má nachystáno spoustu zajímavých věcí.

Zjistili jsme za Vás

  • Po mnoha porovnáních různých nabídek nám vycházejí letenky nejlevněji přes Pelikán.cz
  • Naopak celou dovolenou kompletně pořídíte nejlevněji díky Dovolená.cz, jak jinak. :-)

Podobné články

Sdílej