Cesta do Chorvatska autem 2015

KamZaSluncem.cz - nejlepší dovolená pod sluncem

By: Andrey

Chorvatsko je nejčastějším místem našich dovolených. Tuto zemi si vybíráme pro její cenovou dostupnost i možnost dopravit se na určené místo dovolené autem. Cesta autem do Chorvatska není úplně snadná. Musíte překonat skoro 1 100 kilometrů. Počítejte s tím, že cesta bude trvat celý den a musíte se s někým v řízení střídat.

Nejlepší dobou pro vydání se na cestu do Chorvatska autem je vyjet brzy ráno. Cestování v noci se moc nevyplatí, jelikož je častou příčinou havárií. Pokud máte naplánovanou dovolenou až v červenci a srpnu, není vhodné vyjíždět o víkendu a v pátek večer. V tuto dobu hrozí velké zácpy na cestách i dálnicích. Nevyhnuli bychom se tak dlouhému čekání v kolonách.

Pokud vyrážíte i s dětmi, počítejte s tím, že si budete muset dělat častější přestávky. Pokud jsou oba partneři řidiči, je vhodné se při řízení střídat. Vyvarujete se tak únavě a mikrospánku. Důležité je dodržet zásady bezpečné jízdy.

Při rozhodování jakou trasu vydat je dobré použít plánovač tras. Do plánovače zadáte místo výchozí a cílové. Vyhledávač za vás najde sám nejkratší, nejrychlejší nebo neplacenou cestu. V případě, že nechcete použít vyhledávač, dá se jet přes nejoblíbenější trasu. Ovšem počítejte s tím, že bude řádně vytížená.

Cesta autem do Chorvatska 2015 se dá absolvovat přes Brno, Mikulov, Vídeň, dále pak po Slovinské dálnici až do Chorvatska. Ovšem trasy se budou lišit podle letoviska, do kterého míříte. Velkou výhodu je, že při cestě autem můžete plně využít chorvatské dálnice. Silniční a dálniční síť v Chorvatsku je ve velmi dobrém stavu.

Na začátku 21. století byla v Chorvatsku vybudovaná rozsáhlá moderní dálniční síť. Chorvatské dálnice jsou na velmi vysoké úrovni. Disponují mnoha tunely a viadukty v hornatých oblastech. Téměř všude je možné projíždět maximální rychlostí 130 km/hodina. Rychlost je snížená pouze v tunelech na 100 km/hod.

Dálnice jsou opatřeny signalizací. Jedná se o proměnnou signalizaci upozorňující na kolony a jiná nebezpečí. Určité úseky jsou vybaveny i speciálními odpočívadly. Oproti klasicky vybaveným odpočívadlům, které mají WC, restauraci a čerpací stanici mají tyto něco navíc. K základnímu vybavení patří i dětské hřiště.

Cesta po chorvatské dálnici je zpoplatněná. Při vjezdu dostanete kartičku, kterou odevzdáte při výjezdu z dálnice. Dálniční poplatky je vhodné platit platební kartou. Platba proběhne rychle a bezproblémově. Navíc u mýtných bran, které jsou označeny pro platbu kartou – ENC, nejsou fronty. Také můžete mýtné zaplatit v hotovosti. Počítejte ale se zdržením i kolonami.

Jízda po ostatních chorvatských silnicích není nijak zpoplatněná, ale je spíše zdlouhavá. Především ji hodně zpomaluje průjezd obcemi. Nevyplatí se vyhýbat chorvatské dálnici kvůli velké časové ztrátě. Navíc v roce 20114 bylo otevřeno i posledních 11 kilometrů dálnice ze Zagrebu do Ploče.

Zjistili jsme za Vás

  • Po mnoha porovnáních různých nabídek nám vycházejí letenky nejlevněji přes Pelikán.cz
  • Naopak celou dovolenou kompletně pořídíte nejlevněji díky Dovolená.cz, jak jinak. :-)

Podobné články

Sdílej