Cesta do země tulipánů a větrných mlýnů

KamZaSluncem.cz - nejlepší dovolená pod sluncem

Nizozemsko, často také nesprávně označované jako Nizozemí či Holandsko, je součástí Nizozemského království, které se nachází na pobřeží Severního moře v severozápadní Evropě. Sousedí s Německem a Belgií. Neváhejte a do této romantické země plné barevných květů, mlýnů a sýrů se vydejte!

tpsdave / Pixabay

Něco málo o Nizozemsku

V Nizozemsku žije necelých 17 milionů obyvatel, přičemž v rámci hustoty obyvatelstva se nachází na 15. pozici ve světovém žebříčku. Hlavním městem je sice Amsterdam, důležitější funkci však plní Haag – sídlí zde jak nizozemský král, tak i parlament a vláda.

Nizozemsko je nížinatá země a nejvyšší vrchol Vaalserberg, který se nachází na jihozápadní lesnaté plošině v pohoří Ardeny, dosahuje výšky pouze 321 metrů nad mořem. V Nizozemsku narazíte na typické prolákliny mělkých přílivových plošin. Nacházejí se v pobřežních oblastech a existují dva druhy – watty a marše.

Watty se nacházejí v okrajovém moři Waddenzee, přičemž jsou přílivem zaplavovány a odlivem zase odhalovány. Marše jsou potom úrodná místa v pobřežních nížinách na říčních nánosech. Po odvodnění se oblast mění v úrodná pole.

V Nizozemsku vládne převážně oceánské podnebí, které je charakteristické hlavně vydatnými srážkami. Velmi častý je i silný vítr (jen šest dní v roce je zde bezvětří) a mlhy, a na pobřeží Vás snadno zastihne bouře. Lesy zabírají docela malou plochu státu, jen asi 9%. Na severu u moře Waddebzee se vyskytují watty, bažiny a pískové lavice. Zdejší prostředí je vhodným domovem pro ptáky, ryby a korýše.

V Nizozemsku je několik chráněných oblastí (převážně v lesích nebo vřesovištích) a okolo dvaceti národních parků. Mezi nejznámější patří Oosterschelde, Veluwezoom a De Hoge Veluwe.

Zajímavosti v zemi

Nizozemsko se pyšní tisíci památek – od hradů a zámků, přes muzea až po církevní památky nebo skanzeny. Jde o nížinatou až rovinatou zemi, která je vyhlášeným cílem cykloturistů. V Nizozemsku naleznete jedny z nejlepších cyklostezek v Evropě, udržované, dobře sjízdné a nenáročné i pro začátečníky nebo nepříliš trénované jedince. Po cestě se můžete kochat malebnou krajinou plnou větrných mlýnů a tulipánových lánů.

Jednou z největších událostí v zemi je Květinové korzo, kdy je průvod tvořený alegorickými vozy vyrobenými z květin, převážně tulipánů. Tulipán je symbolem této země, proto by byl hřích si nějaké cibulky těchto rostlin domů nepřivézt, přestože třeba nejste kdovíjaký zahradník. Využijte k nákupu květinové burzy, kde Vám bude přecházet zrak nad vystaveným květinovým zbožím.

Při návštěvě Nizozemska nezapomeňte ochutnat (a nakoupit domů) i zdejší vynikající a kvalitní sýry. Stejně jako pro tulipány, tak i pro sýry se zde pořádají speciální Sýrové trhy. Věděli jste, že palačinky jsou holandskou národní specialitou? Využijte příležitosti a ochutnejte je na mnoho způsobů, slané i sladké, právě tady!

Typickým jídlem udržovaným po generace je syrový slaneček. Podává se ledově studený jako předkrm a je považovaný za delikatesu. Nizozemci mají rádi hlavně mléčné výrobky, převážně sýry a jogurty, matjesy, mušle, ale i maso, brambory nebo vejce. Nejoblíbenějším nápojem je káva, i když nesmíme zapomenout ani na holandský gin z ovoce podobný slivovici, nebo světoznámé pivo Heineken.

Zjistili jsme za Vás

  • Po mnoha porovnáních různých nabídek nám vycházejí letenky nejlevněji přes Pelikán.cz
  • Naopak celou dovolenou kompletně pořídíte nejlevněji díky Dovolená.cz, jak jinak. :-)

Podobné články

Sdílej