Jak si užít italského sluníčka

KamZaSluncem.cz - nejlepší dovolená pod sluncem

Jak si užít italského sluníčka

slunečná Itálie
slunečná Itáliegigi 62 / Foter

Itálie patří mezi země zaslíbené milovníkům slunce a moře. Ostatně už charakter země, Itálie se nachází na Apeninském poloostrově, předurčuje, že nebude mít nouzi o tisíce kilometrů mořského pobřeží.

Z východní strany „italskou botu“ omývají vlny Jadranu, na západě se nachází Tyrhénské a Ligurské moře a na jihu se můžete koupat v Jónském moři. Navíc k Itálii náleží také dva velké ostrovy ve Středozemním moři: Sardinie a Sicílie.

Pokud si chcete užívat pohodového italského životního stylu proloženého pravým jižanským temperamentem, můžete do Itálie vyrazit na dovolenou. Ale pokud je pro vás Itálie životní láskou, můžete se na jih Evropy přestěhovat i „natrvalo“. To samozřejmě nemusí znamenat na celý zbytek života, ale třeba na několik let, po kterých se rozhodnete vrátit domů, nebo žít zase někde jinde. Něco takového si samozřejmě můžete dovolit jen pokud vám to umožňuje vaše životní situace. Mnoha lidem, ale v dnešní době k práci stačí jen telefon a internetové připojení a italský sen tak nemusí být vůbec nereálný.

Co je dobré vědět, než se do Itálie přestěhujete:

Pracovní povolení

Občané ČR mohou na území Itálie pracovat bez pracovního povolení. Zde se tedy žádných překážek obávat nemusíte.

Lokality

život v Itálii
život v Itáliiantonychammond / Foter

Pokud jste se pro život v Itálii rozhodli proto, že si chcete užívat zdejšího slunce a moře (což předpokládáme), je potřeba tomu uzpůsobit výběr místa k životu. Zajímavých variant je hned několik: může to být jižní Itálie, která je méně rozvinutá, úroveň služeb tu není na tak vysoké úrovni jako na severu, ale zase jsou zde relativně nižší životní náklady. Zvolit můžete turisticky vyhledávané Adriatické pobřeží nebo Ligurskou rivieru. Velkým lákadlem pak určitě bude Toskánsko, kde ale musíte počítat s vyššími cenami.

Bydlení

Volit můžete mezi nájmem nebo nákupem vlastního domu či bytu. Nemovitosti v Itálii mohou Češi nakupovat bez zvláštních omezení. Pokud se rozhodnete pro život v některé z turisticky atraktivních lokalit, můžete počítat i se zajímavým zhodnocením ceny vaší nemovitosti. Případně pokud se po čase rozhodnete Itálii opustit, můžete si svůj byt či dům ponechat ve vlastnictví a dále jej pronajímat.

Registrace k pobytu

Pokud v Itálii zůstanete déle než čtvrt roku, musíte během 90 dnů nahlásit svůj pobyt na místním obecním úřadě. Za přihlášení zaplatíte poplatek ve výši přibližně 15 Euro a budete muset předložit průkaz totožnosti, pracovní smlouvu, doklad opravňující k podnikatelské činnosti nebo doklad o studiu.

Jestliže neplánujete v Itálii podnikat, pracovat či studovat, budete muset úřadům prokázat dostatek finančních prostředků pro život v Itálii a doklad o zdravotním pojištění.

Daně a sociální zabezpečení

Při dlouhodobém pobytu budete muset získat italské číslo sociálního zabezpečení. O to si můžete požádat na místně příslušném finančním úřadu. Vzhledem k tomu, že v rámci Evropské unie dochází k postupnému slaďování a koordinaci legislativy, je vhodné si aktuální informace získat prostřednictvím internetových stránek správy sociálního zabezpečení, ministerstva práce a sociálních věcí nebo stránek příslušného zastupitelského úřadu.

[hana-code-insert name=’xml_italie_last-minute‘ /]

Zjistili jsme za Vás

  • Po mnoha porovnáních různých nabídek nám vycházejí letenky nejlevněji přes Pelikán.cz
  • Naopak celou dovolenou kompletně pořídíte nejlevněji díky Dovolená.cz, jak jinak. :-)

Podobné články

Štítky

Sdílej