Malta

KamZaSluncem.cz - nejlepší dovolená pod sluncem

Malta - panorama Zlatého zálivu
Malta – panorama Zlatého zálivuHeini Samuelsen / Foter

Malta

Malta, Gozo, Comino. Tyto tři ostrovy tvořící maltské souostroví leží ve slunném Středozemním moři. Malta jakožto největší z těchto ostrovů leží 290 km východně od Tuniska a 95 km jižně od Sicílie. Na své si zde přijdou hlavně milovníci dávné historie.

Maltské dějiny směřují až před náš letopočet. Za zmínku určitě stojí vnik megalitické architektury ve druhé polovině 4.tisíciletí. Megality – doslova znamenají velké balvany. Tyto obří kamenné stavby nejčastěji souvisí s astronomickým pozorováním. Dříve to byly menší hrobky, později řady stojících balvanů nebo jednotlivé menhiry-pomníky související s kultem zemřelých. Tato kultura se vyvíjela až do 2.tisíciletí. Pak se náhle zhroutila z neznámých příčin. Zachovalo se však mnoho těchto historických hrobek a 30 zastřešených svatyní. Další tyto stavby můžeme nalézt v Anglii, Francii anebo ve Španělsku.

Malta - pobřeží a útesy
Malta – pobřeží a útesyjonrawlinson / Foter

Nejvýznamnější hrobovou stavbou je Hypogeum v Hal Saflieni objeveno v roce 1902 nedaleko hlavního města Malty La Valett. Hypogeum je vytesaný labyrintový systém s nejméně třiceti místnostmi. Toto Hypogeum se rozprostírá na více než pěti set metrech čtverečných. Byly zde nalezeny sošky zvířat a žen a mnoho amuletů. Avšak významným objevem bylo nalezení téměř sedmi tisíc koster lidí. Bylo to tedy náboženské centrum a zároveň i hřbitov tehdejšího obyvatelstva.

Nejpůsobivější svatyní je zajisté Ggantija na ostrově Gozo a Hagar Qim na Maltě. Byly to stavby o různých velikostech. Mohly zabírat několik metrů čtverečních, ale i plochu 30 x 30 m. Největší byl komplex v Ggantiji, který přesahoval výšku devíti metrů. Tyto svatyně byly místem náboženských ceremonií. Nejkrásnější kultovní oltář nalezneme v již zmíněné Hagar Qim. Je zdoben rytými lineárními motivy.

Po neznámém kmeni zde vládli Féničané, Kartaginci, Římané, Vandalové, Gótové, Saracenové nebo nomádští rytíři. V roce 1565 po porážce tureckých vojsk začala Malta rozkvétat. Tehdy se stala hlavním městem dnešní La Valetta založená mistrem Jeanem de la Valetta. Toto město patří k nejkrásnějším městům Evropy. Je jedna z mála měst postavených od základu podle jedné architektonické epochy renesance. Krátce zde vládl i Napoleon Bonaparte, načež se pak ostrov spadl do rukou Angličanů. Malta se stala svobodnou zemí až v roce 1964.

Toto krásné letovisko je i několikrát zapsáno do kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Za tímto účelem by Vám toto místo nemělo jistě uniknout.

Zjistili jsme za Vás

  • Po mnoha porovnáních různých nabídek nám vycházejí letenky nejlevněji přes Pelikán.cz
  • Naopak celou dovolenou kompletně pořídíte nejlevněji díky Dovolená.cz, jak jinak. :-)

Podobné články

Štítky

Sdílej