Kréta- unikátní místo pro dovolenou

KamZaSluncem.cz - nejlepší dovolená pod sluncem

Kréta je ostrov ve Středozemním moři, také zastává post největšího řeckého ostrova. Podle řecké mytologie se na Krétě narodil Zeuse- vládce olympských bohů. Nejvýznamnějším městem a zároveň hlavním městem se stalo Iraklio. Kréta nabízí vše, na co si vzpomenete a co si člověk může přát- slunečné pláže, moře, přírodní krásy, historická místa, mytologii, dobré jídlo, milé obyvatele…

guildrl / Pixabay

Pokud se někoho zeptáte na ostrov Kréta, povypráví vám o části ostrova, kterou měli možnost poznat. Někdo ho poznal jako rušný, živý, ostrov plný noční zábavy… No a někteří naopak znají Krétu jako klidný, pohodový, tichý ostrov s nádherným mořem. Ale téměř pro všechny je Kréta synonymum pro překrásné pláže, rozmanitou zábavu a přírodní scenérie, a neopomenutelnou historii. Ať jste milovníkem aktivní dovolenou nebo jenom lenošení, je Kréta to pravé.

Kam na výlet

Na Krétě najdeme místa připomínající nejvíce poušť ale také zelená údolí. Mezi velmi navštěvovaná území patří nížina Messara i pohoří Lefka Ori či Psiloritis. Můžete si vybírat mezi místy velmi rušnýmy ,ale také místy kde byste člověka nepotkali ani za rok. Jednou z hlavních turistických center je soutěska v Evropě Samaria.

Nesmíme opomenout ani malý, skalnatý ostrov Spinalonga. V hnulosti ostrov sloužil jako leprosárium, které bylo zrušeno jako poslední v Evropě. Na severu ostrova je přístav Rethymno a je tak třetím nejlidnatějším městem na ostrově. A pro ty co touží po trošce historie je zde palác Knóssos. Knóssos je největší archeologickou lokalitou doby bronzové na ostrově Kréta.

Podle předpokladů se jednalo o centrum minojské kultury a civilizace. Nachází se poblíž města Iraklion. Ruiny města byly objeveny již v roce 1878. Knóssos je nazýván palácem i přesto, že toto označení je trochu milné. Spíše se jednalo o mohutný komplex velmi rozmanitého využití.

Podnebí

Podnebí na Krétě je velmi mírné, nejmírnější z celého Řecka. Jedná se o Středomořské klima s velice horkým a suchým létem. Pokud se na Krétu vydáte v létě, můžete počítat s denními teplotami cca 35- 40°C. Pokud si nepřiplatíte za klimatizaci tak se pravděpodobně vyspíte až doma. Zima je na Krétě mírná v nížinách pouze prší. Díky tomuto je na jaře krásně zelená. Na horách od ledna do února sněží.

Jídlo

V krétských restauracích se dá jíst vcelku normálně. Budete-li mít štěstí, najíte se za pouhých 12 euro. Některé zájezdy se dají zakoupit již s večeřemi. Krétské restaurace se nazývají taverny. Nejznámějšími je gyros, který se podává s  arabským chlebem.

Zjistili jsme za Vás

  • Po mnoha porovnáních různých nabídek nám vycházejí letenky nejlevněji přes Pelikán.cz
  • Naopak celou dovolenou kompletně pořídíte nejlevněji díky Dovolená.cz, jak jinak. :-)

Podobné články

Sdílej