Kypr

KamZaSluncem.cz - nejlepší dovolená pod sluncem

Kypr - moře a pobřeží
Kypr – moře a pobřežídisparkys / Foter

Kypr

Kypr je euroasijský stát ležící ve Středozemním moři východně od Řecka, západně od Sýrie, jižně od Turecka a severně od Egypta. Afroditin ostrov krásy a lásky je třetím největším ostrovem ve Středozemním moři. Povrchu ostrova dominuje pohoří Troodos, které zaujímá většinu jižního a západního území ostrova. Nejvyšším bodem Troodos a celého ostrova je Olympos. Dále se kolem severního pobřeží ostrova rozkládá Kyrénský hřeben. Od roku 1974 je ostrov rozdělen Attilovou linií na dvě části – severní tureckou a jižní řeckou.

Kouzelným letoviskem je Protaras. Toto místo je charakteristické tisíci větrnými mlýny, ovocnými zahradami a spousty rybníky. Jeho pobřeží je tvořeno malými ostrůvky a romantickými písečnými plážemi. Nachází se zde také mnoho heren a kasín. Pokud chcete okusit evropské Las Vegas, zamiřte do této destinace. Bránou na ostrov Kypr je třetí největší město na ostrově – Larnaka. Toto letovisko nalezneme na jihu ostrova a je postavené na dávno zaniklém městě Kition.

Kypr - bazén u hotelu
Kypr – bazén u hoteluronsaunders47 / Foter

Larnaka je doporučována těm, kteří touží propojit relaxaci na pláži s rušným městem. Západně od města nalezneme jezero Larnaka Salt Lake, které je po celou zimu domovem tisíců plameňáků a ostatním druhům ptáků. Z malé rybářské vesničky vzniklo nejnavštěvovanější letovisko na Kypru – Agia Napa. Proslavena je hlavně díky pověstné pláži Nisi, vodnímu parku a skvělým barům. Agia Napa se plně přizpůsobila nájezdu turistů z mnoha zemí, není tu tedy nouze o restaurace ani diskotéky.

Na své si zde přijdou i milovníci historie. Paphos je známé vykopávkami odhalujícími kouzelné mozaiky z 3. až 5. století z domů Orfea, Dionýsa a Aiona nebo vily Thesea. Zabrousíte tedy do dob kouzelné antiky. Celé toto město patří do světového dědictví UNESCO. Z vysokých ho na turisty shlíží také křižácký hrad Agios Hilarios. Z jeho výklenků můžete pozorovat Středozemní moře, město Kyrenia a nebo střelnici turecké armády.

Kypr je bohatý jak na výběr pláží, tak i na svou kuchyni. Zaznamenáte zde kuchyni balkánskou, tureckou, arabskou a mnoho dalších. Pokud jste milovníci obou těchto variant, měli byste zamířit na tento turisty velmi vyhledávaný ostrov.

Zjistili jsme za Vás

  • Po mnoha porovnáních různých nabídek nám vycházejí letenky nejlevněji přes Pelikán.cz
  • Naopak celou dovolenou kompletně pořídíte nejlevněji díky Dovolená.cz, jak jinak. :-)

Podobné články

Štítky

Sdílej