Jak spočítat pojištění pilotů? Rozhodují zkušenosti a počet měsíců bez škod

KamZaSluncem.cz - nejlepší dovolená pod sluncem

Zkušení piloti se sice mohou chlubit vysokými platy, zároveň je ale jejich práce mnohem rizikovější než řada jiných zaměstnání. Kromě bezpečnostních hrozeb zahrnuje tato práce i odpovědnost za drahé letadlo, které mu bylo svěřeno.

StockSnap / Pixabay

Pokud by na něm způsobili jakoukoliv škodu, budou muset majiteli letadla zaplatit jak samotnou náhradu škody, tak případnou finanční újmu.

Proti podobným nečekaným výdajům se piloti mohou pojistit. Sjednat si lze – podobně jako při téměř jakékoliv jiné pracovní či volnočasové činnosti – pojištění odpovědnosti. Toto pojištění je určené pro piloty, kterým letadlo nepatří a kteří jej mají pouze zapůjčené.

Cenu lze zjistit přes internet

Pojištění pilotů lze podobně jako jiné pojistné produkty většinou sjednat přes internet a zaplatit jej kartou online. Někteří zaměstnavatelé či provozovatelé aeroklubů ale mohou trvat i na písemné smlouvě.

Pojistné podmínky jsou na webu každopádně zveřejněny, takže se lze se všemi náležitostmi smlouvy pečlivě seznámit a případně porovnat nabídky více poskytovatelů.

Cena pojištění odpovědnosti pilota se pohybuje řádově v tisících korun. Vyšší je obvykle v případě, že si pojištění sjednává žák letecké školy nebo pilot, který v poslední době létal méně než dvanáct měsíců beze škody. Stejně tak pojistná částka výrazně roste, pokud si chce pilot sjednat nižší spoluúčast nebo pokud pojištění slouží ke krytí vyšších škod – horní hranice limitu pojistného plnění činí obvykle až 600 tisíc korun.

Ročně se pak výsledná cena pojištění může dostat i na desetitisíce korun. Pokud se bude například chtít proti všem existujícím rizikům pojistit žák ve výcviku, který má nalétáno méně než 500 hodin, a limit pojistného plnění bude maximální, tak roční pojištění vyjde i na více než 30 tisíc korun. Zkušený pilot a více než 1500 nalétanými hodinami zaplatí za totéž o deset tisíc korun méně.

Podobné články

Sdílej