Dovolená Maroko

KamZaSluncem.cz - nejlepší dovolená pod sluncem

Tři a půl tisíce kilometrů pobřeží, 17 krásných golfových hřišť a přesto oproti jiným destinacím jenom malinko Čechů. Maroko přitom kromě krásných pláží nabízí i romantické toulání, dobrodružné výšlapy v pohoří Atlas nebo gurmánské zážitky. Tak proč letos Egypt nebo Tunisko nevyměnit právě za Maroko?

Dovolená v Maroku je zážitkem pro všechny. Místními kavárnami nádherně voní mátový čaj. Chuťové buňky si tu přijdou na své v restauraci Leroy Kfé, kterou vede francouzský šéfkuchař, Christophe Leroy, který nejdříve vybudoval proslulou gurmánskou restauraci v Saint-Tropez a pak přesídlil na druhý břeh Středozemního moře.

GLady / Pixabay

Proč sem tedy Češi jezdí oproti jiným destinacím tak málo? V roce 2008 jich přijelo pouhých čtyři tisíce, a loni jich bylo kolem 15 tisíc. V porovnání se stovky tisíci Čechy, kteří zamíří právě do Chorvatska, je to směšný počet.

Agadir

V Maroku se přitom není vůbec čeho bát. Kvalita rekreačních středisek je hodně vysoká. A Čechy v nich často překvapí evropský styl života. Jako třeba letovisko Agadir. Na pobřeží Atlantiku leží město evropského rázu s 10 kilometrů dlouhou pláží, nebo moderními hotely, ve kterých letní sezona startuje na začátku března.

Evropský ráz má v případě Agadiru, má na své zásluze zemětřesení, které tu proběhlo poslední únorový den. Jeho síla sice nedosáhla ani šesti stupňů Richterovy stupnice, ale epicentrum otřesů bylo přímo pod starobylou medinou. Většina staveb ve městě se proto zhroutila a pod troskami zemřelo desítky tisíc lidí.

Fés

Přesným opakem Agadiru je Fés. Místní medina Fes al-Bali je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO a podle odhadů v ní i dnes žije kolem 150 tisíc lidí. A každý z nich je opravdu rozený obchodník. Koření, kožené výrobky, tepané drobnosti i větší předměty, bižuterii, čaj a spoustu dalšího tady seženete za pár drobných, pokud tedy umíte dobře smlouvat.

Investice pár drobných se ale vyplatí, průvodce vás obvykle dá snítku čerstvé máty, protáhne přes obchůdky svých známých, kde vás přemlouvá, abyste si něco koupily. Citlivým nosům pravděpodobně nepomůže ani máta u nosu a budou se snažit co nejrychleji zmizet, pach holubího trusu a kravské moči látek, které se používají k tradičnímu vydělávání kůže, je opravdu velmi intenzívní.

Právě ve Fésu leží nejstarší dodnes fungující universita na planetě při Kairouánské mešitě a platí za jedno z center vzdělanosti severní Afriky. Do samotné mešity se pak vejde asi 15 tisíc věřících. Prohlédnout si ji vevnitř vás ale jako nevěřícího místní nenechají.

Myslím si, že kdekoho uchvátí krásy Maroka jako země takové tak proč tam nevyrazit na dovolenou a udělat si malou změnu.

Zjistili jsme za Vás

  • Po mnoha porovnáních různých nabídek nám vycházejí letenky nejlevněji přes Pelikán.cz
  • Naopak celou dovolenou kompletně pořídíte nejlevněji díky Dovolená.cz, jak jinak. :-)

Podobné články

Sdílej