Kam se vydat v okolí Sázavy, když už vás pádlování nebaví?

KamZaSluncem.cz - nejlepší dovolená pod sluncem

Každý, kdo se někdy vydal na delší výlet na vodu, to jistě zná. Nadšení prvních dnů vystřídá zhruba třetí den ponorka a blbá nálada. Krize vás čeká nejen na vodě, ale i na jakékoliv jiné dovolené, kde jste intenzivně s rodinou anebo přáteli. Proto je důležité si své parťáky na dovolenou vybírat důkladně a také mít připravený záložní plán. Tak odložte svoje vybavení do půjčovny lodí na Sázavě a vydejte se cestou po souši.

Hrady, zámky, zříceniny

Něco pro milovníky historie se najde i v Posázaví. A že toho určitě nebude málo. Za návštěvu rozhodně stojí hrad ve Zruči nad Sázavou. Budova, která vznikla na konci 14. století, prošla v průběhu času řadou změn. V 16. století získala renesanční prvky, ale v roce 1781 vyhořela. Až do roku 1872 byly prováděny pouze dílčí opravy. Od té doby byl využíván pouze k hospodářským účelům a v letech 1872-1878 byla část hradu zbořena. To však nebránilo jeho majitelům v rozsáhlých opravách v letech 1891-1894, kdy hrad prošel výraznou pseudogotickou přestavbou. Zajímavý je také hrad v Ledči nad Sázavou, který, který podle legendy založil král Přemysl Otakar II. Ve skutečnosti se však jedná o mnohem novější stavbu ze 13. století. Hrad, který v průběhu času prošel mnoha změnami, je v současnosti v troskách.

Pro milovníky kultury

Několikakilometrová zajížďka do města Čáslav se vyplatí nejen kvůli Městskému muzeu, které sídlí v budově z roku 1884. Ve městě se nachází také divadlo, které je domovem Jihočeského divadla Čáslav. Repertoár divadla je velmi pestrý a kromě klasiky se zde hrají i moderní české a zahraniční hry. Udělat si volný večer na návštěvu divadla v Čáslavi se rozhodně vyplatí. Minimálně budete bohatší o jeden nezapomenutelný zážitek.

Zajímavá architektura

Pro znalce architektury lze doporučit město Golčův Jeníkov, které se nachází asi patnáct kilometrů od Sázavy. Historické centrum města bylo vyhlášeno památkovou rezervací, takže zde můžete obdivovat mnoho zajímavých staveb včetně židovské čtvrti s mnoha zachovalými domy. Nachytali jste dost inspirace a vaše ponorka již pominula? Pak se v klidu vydejte směr půjčovna lodí Sázava a šup zase do lodi. Vždyť, kde jsou tak dokonale sjízdné řeky, jako u nás? Byla by škoda se o možnost vodácké dovolené připravit.

 

Podobné články

Štítky

Sdílej