Kartička zdravotní pojišťovny nestačí. Myslete na cestovní pojištění

KamZaSluncem.cz - nejlepší dovolená pod sluncem

Pokud se v zahraničí zraníte, onemocníte, přijdete o zavazadlo nebo někomu neúmyslně způsobíte škodu, tak vám kartička vaší české zdravotní pojišťovny stačit nebude – přestože si to řada Čechů stále mylně myslí.

stevepb / Pixabay

Díky této kartičce máte v cizině nárok na ošetření a na to, že vám tamní lékaři poskytnou stejnou péči jako místním. Přímo v Evropské unii sice nějakou léčbu zdarma mít výjimečně můžete, obvykle je to ale jen ve veřejných zdravotnických zařízeních.

Za hospitalizaci, léky na předpis či ošetření v soukromé klinice, která přitom často může být v okamžiku vašeho zranění nejblíž, už ale musíte platit.

Ceny za tyto úkony začínají na tisícikorunách – například za bolavý zub, v horších případech se ovšem mohou dostat až k milionu korun. To se přitom netýká jen cest po Spojených státech amerických, podobnou sumu můžete za léčbu vážného onemocnění dát i například v Egyptě.

Nemoci si nevybíráte

Mnozí cestovatelé si cestovní pojištění odmítají koupit a utěšují se slovy, že případné problémy vydrží až domů. Pokud ale podceníte například zánět slepého střeva, můžete se octnout v ohrožení života.  Nemluvě o zraněních, která vyžadují okamžitou lékařskou péči.

Stejně tak nemusí vždy stačit pojištění, které je součástí vaší české platební karty. Před odjezdem do ciziny si proto vždy zkontrolujte výši plnění a případně si dokupte pojištění, které vás ochrání lépe.