Odjíždíte na dovolenou? Na těchto 5 věcí určitě nezapomeňte

KamZaSluncem.cz - nejlepší dovolená pod sluncem

 

Víte, jak se připravit na dovolenou tak, aby vás nic nepřekvapilo? Stačí dodržet těchto 5 zásad a na vaší dovolené si hravě poradíte s každou nepříjemností.

 

Vyhotovte si kopie všech důležitých dokumentů

 

I přesto, že v dnešní době jsou všechny důležité dokumenty zasílány na e-mail a můžete je mít uložené na harddisku, USB klíči či „cloudu“, papírové kopie mají stále svůj význam. Nikdy nevíte, kdy se vám mohou hodit. Proto si pořiďte kopie těchto dokumentů:

  • Pas (strana s fotografií)
  • Dokument potvrzující platné víza
  • asistenční kartičku pro cestovní pojištění
  • Řidičský průkaz
  • Letenky
  • Potvrzení o rezervaci ubytování či zájezdu
  • Kreditní a platební karty
  • Potvrzení o očkování (pokud je třeba)

 

Uzavřete si cestovní pojištění

 

Pokud si myslíte, že plánujete na dovolené zejména ležet u moře a odpočívat, a proto se vám nic špatného stát nemůže, jste na omylu. Velmi snadno a nečekaně můžete dostat žaludeční potíže či otravu z jídla, úpal, nebo se může ozvat vaše dávné zranění před několika lety. Nešťastná náhoda se vám může přihodit i při návštěvě muzea nebo jiné památky, pokud něco omylem shodíte nebo poškodíte. V neposlední řadě se, stejně jako množství dalších rekreantů, můžete ocitnout v nepříjemné situaci, kdy vám ukradnou nebo se vám ztratí zavazadlo. Před všemi těmito riziky vás ochrání právě cestovní pojištění, které si dnes můžete pohodlně uzavřít i online.  Nejlevnější cestovní pojištění si tak můžete uzavřít do několika minut. Další výhodou cestovního pojištění je, že si k základnímu krytí můžete zvolit i různé připojištění a být tak připraven v podstatně na všechno.

 

Zkontrolujte si specifikace dané země

 

Platí to zejména při cestování do exotických zemí nebo do oblastí, které se vyznačují výraznými kulturními odlišnostmi. Při odpočinkem na takových místech vás mohou nepříjemně překvapit i úplně maličkosti. Proto se raději dopředu seznamte se všemi specifikacemi, kterým se budete muset jako turista přizpůsobit. U exotických zemích se informujte zejména ohledně prevence před nákazou různými viry. U arabských zemích se seznamte alespoň se základními kulturními zvyklostmi. Zaměřte se například na omezení u oblékání, zásady zdravení, základní zdvořilostní fráze a podobně.

 

V příručním zavazadle mějte vše potřebné

 

Kromě výše zmíněných kopii dokumentů byste v příručním zavazadle měli mít i pár dalších drobností, které vaše cestování určitě zpříjemní. Základem je mít v zavazadlech láhev na pití (samozřejmě s ohledem na bezpečnostní opatření na daném místě), antibakteriální gel pro rychlé čištění rukou a léky proti bolesti a zažívacím potížím. Také si nezapomeňte přibalit powerbanku pro případ, že by se vám vybil mobilní telefon a sluchátka. Nikdy nevíte, zda jejich nevyužijete během odpočinku, ale i během samotného cestování.

 

Rezervujte si ubytování předem

Mnoho dobrodružných turistů láká představa cestování „naslepo“, kdy si ubytování zvolí až po příjezdu do cílové země. Pokud však cestujete v hlavní letní sezóně, hledání ideálního ubytování se může velmi snadno změnit v noční můru. Dokonce může nastat i situace, že se budete muset spokojit s druhořadým, případně s třetiřadým ubytováním i přesto, že si můžete dovolit něco lepšího. Navíc turisté, kteří si ubytování rezervují dopředu v hotelích a jiných ubytovacích zařízeních, často dostávají lepší pokoje než návštěvníci, kteří si ubytování volí až přímo na místě.

 

 

Zdroj obrázku: bigstockphoto.com