Vystoupáme k nebesům

KamZaSluncem.cz - nejlepší dovolená pod sluncem

Letadlo je stroj,  který je pro někoho dopravním prostředkem a pro někoho zdroj hrůzy. Ačkoliv se mnoho lidí nejprve bojí do letadla vůbec vstoupit, tak jej velice hojně využívají pro pohodlnou dovolenou. Letěli jste někdy? Pak určitě víte, co vás čeká a nemine, ale pro ty, co teprve poletí, je zde pár informací, které by měli vědět.

skeeze / Pixabay

Obřad, kterému se jistě nevyhnete

Ještě než nasednete do samotného letadla, tak vás čeká pěkně dlouhý obřad, který někteří nazývají odbavením, což znamená, že musíte na letiště přijít o dvě hodiny dříve. Když dojedete na letiště, měli byste nejprve dojít k přepážce, kde předložíte svou letenku anebo aspoň kód či číslo rezervace, abyste prokázali, že opravdu máte zakoupený let. K letence musíte přiložit také své doklady, což je občanský průkaz a v některých případech také cestovní pas, podle toho, do jakých končin míříte.

Osoba, která od vás převezme doklady, vás poprosí o vaše zavazadlo, které pojedete na kontrolu váhy a vy dostanete palubní vstupenku a pokračujete dále a to k osobní kontrole, což znamená, že projedete přes speciální skenování, proto byste si měli odložit veškeré kovové věci, které by mohly signalizovat alarm. Když v pořádku projdete i touto kontrolou, tak můžete konečně vstoupit do letadla.

Konečně na palubě

Když vstupujete do letadla, tak vás čeká další kontrola, tentokrát letušky jen zkontrolují vaše palubní vstupenku, abyste opravdu nastoupili do správného letadla a dostali se tak, kde chcete. Kromě toho, vám letuška také prozradí, na které místo si máte sednout. A pokud jedete jako více členná rodina či parta s kamarády, měli byste nahlásit, že chcete mít místa vedle sebe, protože to není automatické.

Až se konečně usadíte na svá místa, tak by se vám měl představit pilot, který s vámi poletí, a také vám letušky řeknou veškeré potřebné informace, jako je to, kde jsou nouzové východy, kde si můžete zajít na toaletu a podobně. Také vám v průběhu letu budou nabízeny jisté potraviny či nápoje anebo také zábava v podobě filmu či rádia.

Jsme na zemi, dovolená může začít!

Let může trvat dlouho, ale může být také krátký, to záleží na tom, jaká země je vašim cílem. Avšak když cítíte přistávání, tak už se jen těšíte na to, jak vysednete z letadla a jdete na pláž. Ale ještě vás čeká chvilka na letišti, protože hned jak vysednete, musíte projít pásovou kontrolou. Jestli jedete do země, kde je nutné vízum, zde vám jej zkontrolují, ale vaše doklady budou chtít v každé zemi. Některé země vám udělají ještě speciální prohlídky, jako je skenování zorniček a podobně, ale to se odvíjí od podmínek dané země. A až po této kontrole se dostanete ke svým zavazadlům a konečně vám začíná pořádná dovolená.

 

Někteří nemají rádi let letadlem, jiní si to nemohou vynachválit. Pokud chcete sami posoudit, jaké to je letecky, tak byste si to měli vyzkoušet.

Zjistili jsme za Vás

  • Po mnoha porovnáních různých nabídek nám vycházejí letenky nejlevněji přes Pelikán.cz
  • Naopak celou dovolenou kompletně pořídíte nejlevněji díky Dovolená.cz, jak jinak. :-)

Podobné články

Sdílej