Bezproblémová dovolená je snem každého turisty i celých rodin

KamZaSluncem.cz - nejlepší dovolená pod sluncem

kormandallas / Pixabay

V Česku je podle statistických údajů přes osm set cestovních kanceláří. Vyplývá z toho, že zařizování zájezdů je skvělý byznys, jenž reaguje na poptávku Čechů vydávajících se na dovolené a výlety čím dál častěji do zahraničí. Bohužel nadbytek cestovek má v sobě určitá úskalí, a to, že některé z nich nejsou stoprocentně spolehlivé. Nemají pojištění proti úpadku, neposkytují garantované služby, kvalita ubytování nebo stravování neodpovídá předkládaným a smluvně podepsaným informacím. Klienti mnohdy čekají na zpožděné či zrušené spoje, v nejhorším dochází k úpadkům cestovních kanceláří v době, kdy se má odjíždět na již zaplacenou dovolenou anebo jsou turisté zrovna v cizině a nemohou se kvůli krachu CK včas a v pořádku vrátit domů.

Jak se bránit úpadku cestovní kanceláře?

Na začátku září proběhla médii zpráva o tom, že další cestovní kancelář oznámila konec. Stovky neuskutečněných, a již předplacených, zájezdů, tisíce rozhořčených turistů, kteří přišli o své roční úspory schraňované na vytouženou dovolenou, a pak ti, jimž se zhatil sen o relaxaci u moře, poznávání památek či jen odpočinku společně s dalšími rodinnými příslušníky. Kde se dovolat pomoci? Asociace cestovních kanceláří samozřejmě může poradit, právníci můžou žalovat, ale co je vám to platné, když se do ciziny zřejmě nepodíváte. Rozumným řešením, jak se takové situaci vyvarovat pro příště, je si při placení dovolené zjistit, zda je cestovka jištěna proti úpadku, a pokud ne, vyhledat si jinou agenturu, u níž jsou případné nedostatky a nepředvídané zvraty smluvně jištěny. Na škodu není, když si před odjezdem do ciziny při sjednávání cestovního pojištění připlatíte malou částku na pojištění před úpadkem cestovní kanceláře.

Pojištění storna cesty

Samostatnou kapitolou je pojištění storna cesty a pokrývá stornovací poplatky cestovní kanceláře při zrušení cesty, letenky, jízdenky a samostatné objednané ubytování. Současně zahrnuje také náklady vynaložené na zpáteční cestu v případě ukončení již započaté cesty a kompenzaci za každý den nevyužité dovolené. Stornovat svoji cestu do zahraničí totiž můžete z osobních důvodů i sami. Můžete onemocnět, získat neodkladnou pracovní zakázku, případně se starat o chorého příbuzného. V takových případech samozřejmě na zahraniční pobyt nevyrážíte, ale stornujete jej. Speciální storno na cesty vám pomůže pokrýt již zaplacené výdaje, které nevyužijete.

Ušetřením na pojištění byste po návratu mohli zapadnout do dluhů

Při samotném výběru levného, a přitom co nejrozsáhlejšího cestovního pojištění je třeba pečlivě vybírat v nabízených kategoriích pojišťovacích subjektů, co vlastně vám v cestovním pojištění nabízejí. Vyplatí se nešetřit, vždyť i desetikoruna denně navíc může znamenat proplacení nejen zdravotního ošetření, ale třeba tlumočení, odpovědnosti za škodu na věcech, pojištění sportovního vybavení nebo ztrátu a následného vyřizování osobních dokladů.

Za 499 Kč na týden máte kryto ošetření, krádeže, vandalismus, ba i terorismus

Podívejme se jednoduchou matematikou na názorný příklad. Pokud budete sám cestovat po Evropě dejme tomu osm dní, zaplatíte za cestovní pojištění Excelent pouhých 499 korun. Tato částka pokrývá pojištění léčebných výloh: repatriace, transport, návrat do místa bydliště při snížené pohyblivosti následkem pojistné události, ošetření u zubaře, zásah horské služby, dopravu a ubytování doprovázející osoby a pojištění rizik spjatých s terorismem. Mimoto je v pojištění zahrnuta i pomoc asistenčních služeb: turistické, lékařské informace, telefonická pomoc v nouzi, tlumočení, překlady a právní ochrana.

Jak se vyhnout platbám za ošetření v zahraničí?

Cestovní pojištění Excelent pojímá i úrazovou pojistku na smrt úrazem a trvalé následky úrazu. Jste zároveň kryt odpovědností za škodu na zdraví, na věci a následných finančních náhradách se spoluúčastí do nebo nad 5000 Kč. Pojištěny jsou zároveň i zavazadla, osobní doklady, elektronika, sportovní a obchodní vybavení. V konečném výčtu nemůže chybět pojištění cestování letadlem. Uznejte, investovaná pětistovka nezatíží váš rozpočet na dovolenou, služební či pracovní cestu tak, jak by se vám při konečném zúčtování placení následků mohlo stát.